Punkt Informacyjno-Rekrutacyjny
Akademia
im. Jakuba z Paradyża
w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Fryderyka Chopina 52, bud. 7
66-400 Gorzów Wielkopolski
E-mail: rekrutacja@ajp.edu.pl
Telefon: 95 727 95 10
KIERUNEK – FILOLOGIA
- języka angielskiego, specjalizacje: nauczycielska, translatorska,
- języka niemieckiego, specjalizacje: nauczycielska, translatorska.
KIERUNEK – FILOLOGIA POLSKA
Specjalności:
- nauczycielska,
- komunikacja medialna,
- kulturoznawcza.
KIERUNEK – PEDAGOGIKA
- terapii pedagogicznej,
- logopedii szkolnej.
KIERUNEK – TURYSTYKA I REKREACJA
- w zakresie organizacji rekreacji i turystyki
KIERUNEK – PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA
- jednolite magisterskie
Filologia
Kierunek: Filologia studia II stopnia (profil praktyczny)
studia stacjonarne i niestacjonarne trwają 2 lata (4 semestry)
Zakres:
- filologia angielska
- filologia niemiecka
Moduł:
- nauczycielski
- translatorski
Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.
Absolwent studiów II stopnia uzyskuje tytuł zawodowy magistra. Celem programu studiów II stopnia na kierunku filologia jest wyposażenie studentów w wysokie kompetencje i umiejętności z zakresu wybranej specjalności (filologia angielska lub filologia germańska). Oprócz znajomości języka na poziomie C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, absolwent posiada gruntowną i wszechstronną wiedzę z zakresu wybranej specjalizacji: nauczycielskiej lub translatorskiej. Realizacja programu pozwala na doskonalenie sprawności językowych w mowie i piśmie, zdobycie gruntownej i wszechstronnej wiedzy z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa oraz zależnie od wybranej specjalizacji, z glottodydaktyki lub przekładoznawstwa. Absolwent potrafi sprawnie, swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem w zakresie różnorodnych rodzajów komunikacji językowej oraz w różnych sytuacjach społecznych; jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia; umie pracować indywidualnie oraz w grupie; ma wysokie standardy etyki zawodowej oraz wpojone nawyki ustawicznego kształcenia; charakteryzuje się postawą otwartości wobec innych języków i kultur, a także ma świadomość różnorodności językowej.
Oferta programowa kierunku studiów filologia odpowiada na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów, zarówno do pracy w szkołach na stanowisku nauczyciela języka obcego, jak i do pracy w instytucjach i urzędach, wydawnictwach, redakcjach, biurach tłumaczeń, środkach masowego przekazu, turystyce, firmach produkcyjnych i innych instytucjach usługowych na stanowiskach wymagających dobrej znajomości języka obcego. Absolwent programu jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich) oraz podyplomowych.
Filologia Polska
Kierunek: Filologia Polska II stopnia (profil praktyczny)
studia stacjonarne i niestacjonarne trwają 2 lata (4 semestry)
Zakres:
- nauczycielski
- kulturoznawczy
- komunikacja medialna
Kierunek otwiera wiele interesujących perspektyw. W czasie studiów przekazywana jest gruntowna wiedza polonistyczna z zakresu historii literatury, teorii literatury, językoznawstwa historycznego i współczesnego. Absolwenci kierunku, zależnie od wybranego modułu , są przygotowani do pracy w szkołach średnich, placówkach kulturalnych, bibliotekach, wydawnictwach, mediach, firmach prowadzących działalność reklamową i promocyjną, a także w różnych dziedzinach gospodarki i administracji, w których ceni się skuteczne i poprawne posługiwanie językiem. Uzyskane umiejętności i wiedza pozwalają absolwentom na prowadzenie badań literaturoznawczych i językoznawczych oraz podjęcie studiów doktoranckich.
Absolwent kierunku jest przygotowany do pracy w szkole podstawowej oraz mediach: w redakcjach czasopism, wydawnictw, w rozgłośniach radiowych, stacjach telewizyjnych. Wiedza z zakresu przedmiotów specjalnościowych i specjalizacyjnych oraz praktyki studenckie umożliwiają mu wykonywanie obowiązków związanych z komunikacją społeczną, np. rzecznika prasowego, w dziedzinie reklamy, promocji w instytucjach zajmujących się edukacją medialną. Absolwent uzupełniających studiów magisterskich dodatkowo jest przygotowany do pracy w szkole średniej.
Pedagogika
Kierunek: Pedagogika (profil praktyczny)
Studia II stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 2 lata (4 semestry).
Po I semestrze studiów student wybiera jeden z modułów:
- logopedia szkolna
- terapia pedagogiczna
Uruchomienie modułu uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej w Uchwale Senatu AJP.
Studia na kierunku pedagogika w zakresie logopedii szkolnej skierowane są do osób zainteresowanych pracą z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi z zaburzeniami mowy, trudnościami w opanowaniu języka oraz osobami, które utraciły umiejętności językowego porozumiewania się lub chcącymi doskonalić umiejętności fonacyjno-artykulacyjne.
Absolwent studiów na kierunku pedagogika w zakresie logopedii szkolnej, po spełnieniu standardów kształcenia nauczycieli*, jest przygotowany do pracy jako nauczyciel logopeda w placówkach oświatowych (przedszkolach, szkołach podstawowych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych) oraz prowadzenia samodzielnej praktyki logopedycznej.
Studia na kierunku pedagogika w zakresie terapii pedagogicznej skierowane są do osób zainteresowanych pracą z dziećmi i młodzieżą z trudnościami w uczeniu się. Przygotowują do:
- prowadzenia działań diagnostycznych uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się
- projektowania, prowadzenia i ewaluacji zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
- projektowania, wdrażania i oceny zajęć wspomagających wychowawczą funkcję rodziny i szkoły, których celem jest zapobieganie dysfunkcyjnym zachowaniom uczniów
Studia II stopnia na kierunku pedagogika mają charakter praktyczny – oprócz zajęć dydaktycznych: wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, studenci odbywają obowiązkowe praktyki. Kończą się złożeniem pracy magisterskiej i egzaminem dyplomowym.
Absolwent studiów na kierunku pedagogika w zakresie terapii pedagogicznej jest przygotowany do pracy w placówkach oświatowo-wychowawczych i pomocowych (przedszkolach, szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, świetlicach środowiskowych) a także organizacjach pozarządowych realizujących programy profilaktyczno-terapeutyczne i opiekuńczo-wychowawcze.
Absolwent studiów II stopnia ma uprawnienia do podjęcia studiów III stopnia (doktoranckich) oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych.
*oceny dokonuje się po przeanalizowaniu kierunku i programu studiów I stopnia.
Turystyka i Rekreacja
Kierunek: Turystyka I Rekreacja studia II stopnia (profil praktyczny)
Studia II stopnia – stacjonarne i niestacjonarne trwają 2 lata (4 semestry), oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe praktyki. Studia kończą się złożeniem pracy magisterskiej i egzaminem magisterskim.
Absolwent powinien posiadać rozszerzoną – w stosunku do studiów pierwszego stopnia – wiedzę oraz umiejętności umożliwiające podejmowanie samodzielnej działalności menedżerskiej w obszarze turystyki i rekreacji. Powinien być przygotowany do podejmowania decyzji, kreatywnego rozwiązywania problemów związanych z działalnością w sferze turystyki i rekreacji oraz zarządzania przedsiębiorstwami turystycznymi i rekreacyjnymi. Powinien umieć współpracować z ludźmi i kierować zespołami ludzkimi.
Absolwent powinien być przygotowany do pracy w: przedsiębiorstwach turystycznych i rekreacyjnych; administracji rządowej i samorządowej.
Powinien mieć wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz być przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
Kierunek: PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA (profil praktyczny)
Studia jednolite magisterskie – stacjonarne i niestacjonarne trwają 5 lat (10 semestrów)
Oferta edukacyjna skierowana jest do osób, które są zainteresowane pracą w placówkach edukacyjnych i prowadzenia zajęć wynikających z podstawy programowej w przedszskolu oraz w klasach I-III szkoły podstawowej. Studia dają możliwość uzyskania wysokich kwalifikacji zawodowych zgodnie z obowiązującymi standardami kształcenia nauczycieli.
Studia mają charakter praktyczny – oprócz zajęć dydaktycznych: wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, studenci odbywają obowiązkowe praktyki. Kończą się złożeniem pracy magisterskiej i egzaminem dyplomowym.
Absolwent otrzyma przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje nauczycielskie, zgodnie z obowiązującymi standardami kształcenia nauczycieli.
Absolwent tego kierunku jest przygotowany do pracy w:
- placówkach wychowania przedszkolnego: przedszkolach, punktach przedszkolnych, oddziałach przedszkolnych w szkole
- klasach I-III szkoły podstawowej
Absolwent jednolitych studiów magisterskich ma uprawnienia do podjęcia studiów III stopnia (doktoranckich) oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych.