W dniach 9-10 października 2024 roku odbyła się w Witnicy seminarium naukowo-popularyzatorskie pt. „Małe muzea w perspektywie transgranicznej: współczesność i perspektywy”, zorganizowane w ramach Wędrownego Uniwersytetu Etnograficznego pod hasłem: „Ziemia Gorzowska – obiekt kolekcjonerstwa”. Miejscem obrad był klimatyczny Żółty Pałacyk w Witnicy – sala USC oraz Regionalna Izba Tradycji.
Organizatorem konferencji była Fundacja Ari Ari z Bydgoszczy oraz Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, a współorganizatorami: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (Poznań) oraz Zakład Turystki i Wychowania Fizycznego Wydziału Humanistycznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Kierownikiem naukowym wydarzenia była prof. AJP dr hab. Magdalena Jaworska, a osobą odpowiedzialną za organizację i głównym moderatorem konferencji – dr Maciej Dudziak.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk naukowych i kulturalnych, w tym współorganizatorzy z Zakładu Turystyki i Wychowania Fizycznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, prof. AJP dr Arkadiusz Wołoszyn, dr Joanna Kupczyk, dr Anna Bezulska, oraz dr Jolanta Kijowska. Uczestnicy seminarium mieli okazję wysłuchać kilku wykładów, wziąć udział w panelu dyskusyjnym, odwiedzić lokalne muzea i wystawy oraz wziąć udział w wycieczce studyjnej do Słońska.
Celem konferencji było przede wszystkim podjęcie dyskusji nad współczesnymi przemianami polsko-niemieckiego transgranicza w obszarze społeczno-kulturowym ze szczególnym uwzględnieniem roli małych, lokalnych muzeów.
Seminarium otworzyły wykłady dotyczące roli małych muzeów w procesie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz ich znaczenia w edukacji i rozwoju społeczności lokalnych. Niezwykle ciekawy był wykład wprowadzający: „Dlaczego warto wiedzieć. Dialogiczne podstawy pamięci”, wygłoszony przez profesora UAM dra hab. Przemysława Rotengrubera. Po wystąpieniu dra Wiesława Skrobota z Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie na temat „Muzeum – aktywny partner w procesach rozwoju” rozpoczęła się dyskusja nad rolą, warunkami organizacji i funkcjonowania muzeów oraz kolekcji prywatnych, społecznych, niepublicznych i nieformalnych w regionach. W ramach panelu „Małe muzea i samorząd” omówiono wyzwania związane z finansowaniem i prowadzeniem takich instytucji. Całe wydarzenie przyczyniło się do pogłębienia wiedzy uczestników na temat znaczenia małych muzeów dla zachowania dziedzictwa kulturowego.



