Gdybyś musiał spakować walizkę i uciekać, to co byś do niej włożył? Z takim pytaniem próbowaliśmy mierzyć się, przeglądając zawartość walizki Christy Wolf. Była to dla nas refleksja nad przeszłością, ale i przyszłością, która w obecnych czasach nie jest taka oczywista.
W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta znajduje się ekspozycja stała – Gabinet Christy Wolf, niemieckiej pisarki pochodzącej z dawnego Landsberga. Ulokowany na drugim piętrze willi Hansa Lehmanna nie jest wierną kopią miejsca jej pracy w berlińskim mieszkaniu. Cząstkowo jednak, z pomocą oryginalnych mebli należących do autorki licznych powieści, tworzy idealny klimat do przeglądania wybranych książek, rękopisów oraz listów umieszczonych w gablotach.
9 grudnia 2024 mieliśmy przyjemność odwiedzenia gabinetu w ramach zajęć z literatury obcej z prof. Małgorzatą Czabańską-Rosadą. Czytaliśmy fragmenty „Wzorców dzieciństwa“, które zawierały opisy poszczególnych części naszego miasta, obejrzeliśmy wywiad z autorką, przeprowadzony za jej życia, w którym opowiadała o odwiedzinach Gorzowa. Rozmawialiśmy też o jej twórczości, młodości i wyprawie do miasta, z którym związane są jej dziecięce wspomnienia. Ściany gabinetu zdobią migawki z życia Christy Wolf w formie fotografii. Miejsce warte zobaczenia dla wszystkich zainteresowanych życiem pisarki, czytelników jej twórczości, a także w formie edukacyjnej – dla nas studentów.
Sylwia Fedoryga
studentka 2 roku filologii polskiej




